Ženská obřízka

10. ledna 2009 v 16:31 | Morbid_Curiosity |  co hýbe světem

Krutá smrt při obřízce

Jen několik kilometrů od rozpálených plíží v Egyptě podstupují dívky tvého věku (10-15) nebezpečný rituál ženské obřízky, při kterém jim jsou bez umrtvení vyříznuty z těla stydké pysky a klitoris. Mnohé z nich pak trpí ošklivými záněty, ztratí obrovské množství krve nebo dokonce zemřou!


Třináctiletá egyptská dívka Hala, která má svlečené kalhotky a vyhrnutou sukni, leží na staré posteli a třese se strachy. Ještě nikdy ve svém krátkém životě se tolik nebála. Zoufale otočí hlavu na svou matku, která stojí opodál a očima ji prosí o pomoc. Marně. Teď, když se
nad Halou naklání cizí žena ve zlatém šátku, které se mezi lidmi říká "obřezávačka", a pomalu jí roztahuje nohy, už nemůže dělat vůbec nic.
"Jestli chceš být jednou dobrou manželkou, pak to musíš vydržet," říká jí neústupně máma a kývnutím hlavy dává ženě znamení, že může začít. Ta bere do starých vrásčitých rukou tupý nůž a míří s ním na Halininu pochvu, které se jinak nesmí nikdo dotknout, ani její vlastní máma. V jediném okamžiku Hala cítí prudkou a ostrou bolest, která jí projede celým křehkým tělem. Začne křičet jako o živote, i když jí to předtím máma přísně zakázala. Jenže utrpení, které teď prožívá, je mnohem silnější, než jakékoliv příkazy. Zatímco na podlahu kape krev, Hala se celá třese a rukama si zakrývá obličej. "Umřu!" pomyslí si a pak upadne do milosrdného bezvědomí.

Turisté o obřízce nevědí nic…
O kousek dál, na rozpáleném písčitém břehu Rudého moře, se koupou turisté z Evropy. Holky, které jsou stejně staré jako Hala, se opalují na pláži, chodí šnorchlovat nebo flirtují kluky. O hrozivém utrpení, které podstupuje Hala a její vrstevnice, neví nic. Přitom k rituálu obřízky, při kterém se dospívajícím dívkám odstraňují stydké pysky nebo i další části vnější pochvy, dochází dnes a denně nejen v Egyptě, ale i v dalších 35 zemích světa, především v Africe. Denně je tak obřezáno 6000 dívek, což je dva miliony ročně!


Na pomoc čekala marně…
Po několika hodinách se Hala probudí v malé tmavé chatrči, kam ji přenesla matka ještě v době, kdy o sobě nevěděla. Vyčerpaně otvírá oči, a když se s velkou námahou rozhlédne kolem sebe, vidí všude jen samou krev - na posteli, na rukou i na svém oblečení. Na malý okamžik si Hala pomyslí, že měla vlastně štěstí, když hrozné utrpení, ke kterému ji donutila vlastní matka (!), přežila. Jenže pak znovu ucítí strašlivou bolest, kterou sotva dokáže vydržet a navíc si nahmatá, že má vaginu sešitou silnou nití! Hala ztratila spousty krve, ale nikdo jí nepomohl… Ani matka, která by jako první měla chránit zdraví a život své dcery, ani ostatní členové rodiny. "Slyšela jsem Halininy výkřiky, ale nemohla jsem nic dělat!" vypráví Halinina kamarádka Jehan. "Nevím, co všechno by se stalo, pokud by naši zjistili,že jsem jí šla pomoct. Když si pomyslím, že něco podobného už brzy čeká i mě, mám hrozný strach."

Aspoň na chvíli svobodná…
Když dlouho nepřicházel nikdo, kdo by mohl Hale pomoci,rozhodla se k zoufalému činu. Z posledních sil se doplazila k nedaleké řece, chvíli se nechala nést jejím proudem a pak začala plavat. Na vodní hladinu dopadají jemné třpytivé paprsky slunce a Hala se konečně cítí svobodná, i když jen na chvíli… Protože ztratila hodně krve, srdce jí tluče stále pomaleji. Řeka kolem ní se zbarví červeně a v tu chvíli Hala uvidí na "druhém břehu" světlo. Pak už nemyslí na nic, umírá.

Co je to dívčí obřízka?


Dívčí obřízka je rituál, při kterém jsou dívenkám před první menstruací odstraněny všechny nebo některé vnější části pochvy. V Egyptě a dalších zemích jsou totiž stydké pysky u holek považovány za něco nečistého.
► Pokud se dívky v afrických zemích chtějí někdy v budoucnu vdát, pak musí obřízku podstoupit za každou cenu, jinak si je žádný muž za nevěstu nevybere. Jejich matky je pak odvedou k tzv."obřezávačkám", které je pomocí nožů, žiletek, víček od plechovek nebo skleněných střepů vyřezávají dívkám vnitřní, vnější stydké pysky a klitoris. Desinfekce pak probíhá většinou kravskou močí!
► Potom obřezávačka pochvu sešije, takže nakonec zbude jen malý otvůrek, kterým dívkám odchází moč a menstruační krev. Aby se všechno vyhojilo, musí mít dívky navíc na několik týdnů svázány nohy! Přitom cítí nesnesitelné bolesti, trpí záněty a hlavně ztrácí obrovské množství krve, což jsou důvody, proč 35% z nich dříve nebo později umírá.
Dívky, které přežijí, si v sobě nesou celoživotní trauma, trpí depresemi, poruchami příjmu potravy a navíc je pro ně sex obrovské utrpení, kterému by se nejradši vyhnuly. O orgasmu a příjemných pocitech při milování si tyto dívky můžou jen snít.

Lejla Abbasová: Pomáháme holkám utéct před obřízkou


Moderátorka a modelka Lejla Abbasová jezdí pravidelně do Keni, kde bojuje za to, aby dívky nebyly obřezávány!

Girl: Proč ses rozhodla, že budeš bojovat proti ženské obřízce?
Lejla: Když jsem žila v Keni, dozvěděla jsem se, že tam jsou skoro všechny holky obřezány. Později se mi svěřily, že je to pro ně strašně traumatická zkušenost, kterou by svým dcerám nikdy neudělaly. V té chvíli mě napadlo, že s tím musím něco udělat.

Girl: Jak je to vůbec možné? Copak na to neexistují žádné zákony?
Lejla: Obřízka je samozřejmě nezákonná, že by k ní správně nemělo docházet. Bohužel tenhle rituál je v afrických zemích tak zakořeněn, že ho lidé dělají dál, i když je nebezpečný a mnohdy končí smrtí.

Girl: Jak konkrétně vypadá tvoje pomoc holkám, kterým hrozí obřízky?
Lejla: Jedním z projektů nadace Asante Kenya, kterou jsem založila, je podpora masajským dívkám, které utíkají před rituálem ženské obřízky. Holky se dostávají do města Narok, kde je organizátoři projektů učí kadeřnictví. Také se jim snaží najít ubytování v rodinách nebo možnost navštěvovat školu. Sice se už nikdy nemůžou vrátit domů, ale zase se nemusí podrobit obřízce a mají šanci na normální šťastný život.

Girl: Máš nějaké informace o tom, že jsou dívky obřezávány i v České republice?
Lejla: V Čechách se s tímto fenoménem naštěstí téměř nesetkáme. Ženská obřízka se může vyskytnout možná u několika málo lidí, kteří se k nám přistěhovali z afrických nebo islámských zemí.

Jak můžeš i ty pomoct obřezávaným dívkám?


Asante Kenya
Nadační fond Asante Kenya, který založila Lejla Abbasová, pomáhá projektu, který masajským dívkám utíkajícím před hrozbou obřízky pomáhá dál se vzdělávat a zajistit si tak lepší budoucnost.

Uspořádej sbírku!
Chtěl/a bys dívkám, kterým hrozí obřízka pomoci i ty? Pak se domluv se svými kamarády nebo spolužáky a uspořádejte finanční sbírku. I malá částka, kterou vyberete jim může opravdu hodně pomoci! Peníze můžete posílat na číslo účtu: 121009464/5500
ZDROJ: BravoGIRL 5/08; přepsala Morbid_Curiosity
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gába | Web | 10. ledna 2009 v 18:05 | Reagovat

Tyo a já ani nevěděla že máš bloček...juuu x***

Brouku odkaz máš v tom webu x)

:***

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama