"Zachraňte nás"

5. ledna 2009 v 15:50 | Morbid_Curiosity |  co hýbe světem
Tenhle článek jsem psala jako referát do školy ;).
UPOZORŇUJU lidi, který nemaj moc silnej žaludek...jak text tak ilustrační fotky nejsou tak úplně pro vás... :(
______________________________

Ochrana zvířat

______________________________

  • Zvířata jsou živé, vnímavé bytosti, a zasluhují si tedy ohledy a respekt.
  • Lidé sdílí tuto planetu s jinými živočišnými druhy a s jinými formami života, a že všechny formy života spolu tvoří souvislý ekosystém.
  • Přesto, že v lidské společnosti existují značné rozdíly sociální, ekonomické a kulturní, každá společnost by se měla vyvíjet humánním a udržitelným způsobem.
  • V mnohých zemích již existují zákony na ochranu společenských i volně žijících zvířat.

Zvířata se většinou zavíjejí pro obchod: kožešiny, maso, kosti, kly a rohy. Ale velmi často se zabíjejí jen pro to, aby se na nich vyzkoušeli různé kosmetické přípravky. Proč by měli trpět zvířata pro nás? Kosmetiku přece budeme používat my, ne oni.

***
Vezměme si jako příklad třeba Čínu…
Na psa dopadá těžký klacek. Zvíře skučí bolestí. Jeho sténání doslova trhá srdce. Hnědá srst čtyřnohého tvora se pomalu zbarvuje do rudy. Krev mu kape z tlamy. Je slyšet, jak se mu pod brutálními údery jeho trýznitele lámou kosti. Zvíře se z posledních sil snaží osvobodit - marně! Místo toho mu krk ještě pevněji sevřou železné svorky. Pes chrčí. Potom zemře…
O pár metrů dál kdosi noří kočku do vařící vody - zaživa! Ani ona nemá nejmenší šanci uniknout hrůznému osudu. Tyhle neuvěřitelně drsné scény jsou každodenním obrázkem na čínských tržištích se zvířaty, kde se nabízejí k prodeji psi a kočky, plazi, ptáci a divoká zvířata. Jako levné zboží napěchováni v na sebe naskládaných klecích. Jsou bezmocnými svědky drastického zabíjení svých druhů. Ubozí tvorové jsou vařeni, stahováni z kůže, tlučeni nebo zmrzačeni. A nikdo s nimi nemá soucit. Proč? Když je totiž nějaké zvíře před zabitím mučeno, je jeho maso v Číně považováno za mimořádně delikátní. A co víc - údajně prý také zvyšuje potenci - protože před smrtí proudí tělem mučené bytosti stresový hormon adrenalin.
Některé organizace (mezi nimi např. Animals Asia Foundation) chtějí totho šílenství ukončit. Hodlají Číňany přesvědčit, že zvířata slouží nejenom jako potrava, ale že je člověk může mít i rád.


***
Já s tímto výrokem naprosto souhlasím. Ale nejde jen o Čínu. Jde o všechny země světa. Lovení velryb, chytání pandy a ostatních ohrožených druhů. Jen díky nám už na světě vyhynulo tolik živočišných druhů. Jen, abychom se zbavili vrásek a každé miniaturní vady na svém těle, abychom měli super módní výstřelek v podobě tygřího kožichu, musí kvůli nám trpět miliony zvířat.
Mnohokrát mi přišel e-mail petice na ochranu toho a toho zvířete. Ihned jsem ji vyplnila a poslala dál, ale pochybuji o tom, že by některá z těch mnoha petic, alespoň jedna, došla až tam, kam dojít měla. Ale jsou i petice, které jsou mnohem závaznější a respektovanější a těch bychom se měli držet.
Já sama asi zabíjení zvířat nezastavím, ale když nás bude víc tak by to určitě šlo. Kdo by měl o toto téma zájem, podívejte se např. na webové stránky: www.ochranazvirat.cz - nadace na ochranu zvířat..
A na závěr ještě pár ukázek z Číny...

ZDROJ: úvodní sloupec - link; příběh z Číny - BRAVO 2/06; sepsala Morbid_Curiosity
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama