Elfové

22. ledna 2009 v 8:19 | Morbid_Curiosity
Tak tenhle článeček jsem původně měla jako takovej referát - výklad do školy na češtinu. Jakože to za moc nestojí, tak sem za to dostala 1 xD
Rozhodně tohle není můj článek... nevím odkud je, myslím, že je z wikipedie, ale já ho jenom upravila k obrazu svému.
Elf je mytologická bytost původně zřejmě pocházející ze starogermánských pověstí. Jejich původní jméno pocházející ze staré norštiny zní Álf, ale používají se i jiná označení, či přepisy: alp, elbe, alf, aelf, alb. Téměř všichni autoři se shodují v tom, že mají něco společného s lesy nebo alespoň s přírodou. V současném anglosaském světě (kromě velké části fantasy literatury) se výraz elf používá převážně pro malé pohádkové bytosti příbuzné skřítkům a vílám.


~*~

Elfové v mytologii

V severské mytologii se můžeme se setkat s několika značně odlišnými druhy elfů.


Světlí nebo také sliční elfové jsou lidem podobné bytosti vysokého štíhlého vzrůstu s dlouhými, většinou tmavými vlasy, jemnými rysy obličeje a špičatýma ušima. Obývají lesy nebo travnaté pláně, neznají zemědělství a žijí z darů přírody. Jsou členy družiny boha plodnosti Freye a mají na starosti růst rostlin. Obývají Álfheim, jeden z devíti světů jasanu Yggdrasilu.


Tmaví nebo černí elfové jsou malého vzrůstu a žijí pod zemí. Zřejmě mohou být různého vzhledu, poznávacím znakem jsou však opět špičaté uši. Často se o nich hovoří jako o skřítcích nebo permonících, liší se však od trpaslíků. Ti žijí ve Svartálfheimu.


Jako elfové také bývají označovány víly, přesněji se buď jedná o druh víl, nebo tvoří dohromady s vílami jednu skupinu pod vládou královny víl.

~*~

Elfové v moderní literatuře

Postavy elfů se často vyskytují v současné fantasy literatuře, jejich typologie bývá podobná jako u mytologických elfů, v jednom díle resp. fantasy světě se však obvykle vyskytuje pouze jeden druh elfů.


Ve fantasy se nejčastěji vyskytují elfové podobní mytologickým elfům světlým. Špičatost jejich uší se ovšem pohybuje od lehké (tvar zhruba jako polovina lipového listu) u Tolkiena až po uši stejně dlouhé jako králičí například v japonských anime. Délka života elfů je většinou výrazně delší než lidská, pohybuje se od nestárnoucích Tolkienových až k "pouhým" několika stoletím. Elfové se vyznačují velkou moudrostí, mají rádi přírodu, často bydlí přímo v lese (v domech postavených na stromech). Jejich obvyklou zbraní je dlouhý luk.

~*~
m-curiosity.blog.cz

m-curiosity.blog.cz

m-curiosity.blog.cz

m-curiosity.blog.cz

m-curiosity.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lullu <3 | Web | 22. ledna 2009 v 12:30 | Reagovat

zaujímavé bavia ma takéto veci! morské panny , fénixy atď xD a jasné starej dobrej I-leen musím súhlasiť xD

2 Morbid_Curiosity | E-mail | 22. ledna 2009 v 16:05 | Reagovat

xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama